Mint az sokak által ismert, 2018. január 1. után a lakosság maga kell gondoskodjon a kémények ellenőriztetéséről és tisztíttatásáról. A jogszabályok értelmezése nem egyszerű feladat, a hivatalos szervek oldalain temérdek információ olvasható a változásokkal kapcsolatban. Cikkünkben közérthetően összefoglaltuk, kiket érintenek a változások, és mire kell odafigyelnie a kéménytulajdonosoknak.
A 2018. január 1-jén életbe lépett törvényváltozás az egylakásos épületek tulajdonosait érintik, tehát a magántulajdonú családi házban, sorházban vagy ikerházban élőkre vonatkozik. Ők továbbra is ingyenesen kérhetik a kémény ellenőrzést, de ez után már nem kötelező az számukra. Tehát ők nem kapnak a kéményseprőtől megajánlott időpontot, hanem az ellenőrzést egyénileg, külön kell megigényelniük.
Kire nem vonatkozik a változás?
A rendelkezés alapján a kéményseprést a társasházak, lakásszövetkezeti ingatlanok esetében továbbra is díjmentesen végzik a kéményseprők kötelezően, sormunka keretében. A korábban megszokott rendben, az első megajánlott időpont előtt 15 nappal jelzik az ellenőrzés elvégzésének tervezett időpontját. Így, akik társasházban vagy lakásszövetkezetben élnek, azoknak nem kell külön megigényelni a kéményellenőrzést.
Kinek kell fizetnie a kéményseprésért?
A jogszabály szerint a kéményseprés és ellenőrzés kötelező és díjköteles, amennyiben az épület nem magántulajdonú, és/vagy oda gazdálkodó szervezet van bejelentve (egyéni vállalkozás, bt, kft). Fizetnie tehát annak kell, akinek az ingatlanja valamilyen gazdálkodó szervezet (amely kiterjed az egyéni vállalkozókra is) székhelyeként, telephelyeként vagy fióktelepeként van bejelentve.
Jogszabályokon túl
Ha nem kötelező, akkor indokolt egyáltalán ellenőriztetni a kéményeket?
Attól, hogy a jogszabály miatt a kémények jelentős hányadát ezentúl nem kötelező ellenőrizni, még nem jelenti azt, hogy nem is indokolt. Gázkéményeknél legalább kétévente, fatüzelést használó háztartások esetén (cserépkályha, kandalló, pelletkályha stb) a kéményeket évente biztonsági okokból indokolt ellenőriztetni. Vízteres készülékek esetén semmiképp se hagyjuk figyelmen kívül ezt, de az éves ellenőrzés még akkor is javasolt, ha csak alkalmanként használt kályhákról, kandallókról van szó.
Javasoljuk olvasóinknak, hogy az ellenőrzést a fűtési szezon végén, tehát már tavasz folyamán, vagy legkésőbb nyár elején igényeljék meg, hiszen, ha probléma van, akkor van idő azt orvosolni mire beköszönt újra a tél. Vegyük figyelembe, hogy a többség számára továbbra is ingyenes szolgáltatásról van szó, tehát „csak” meg kell igényelni a területileg illetékes hatóságoknál (jellemzően megyei katasztrófavédelem), más dolgunk nincs.
Ha erre tudatosan odafigyelünk, akkor nyugodtak lehetünk, hogy a tüzelőberendezésünk megbízhatóan fogja tenni a dolgát a következő idényben is.
Hasznos weboldalak, további információk, források
Fontosnak tartjuk megjegyezni, hogy cikkünk egy kivonat, vitás esetekben a jogszabály a mérvadó, illetve a FŐKÉTÜSZ honlapján olvasható információk.
A FŐKÉTÜSZ területén a kéményellenőrzés megrendelésének módjai:
- Gyors regisztrációt követően a www.kemenysepro.hu oldalon bejelentkezve az „Eseti kéményellenőrzés” alatt található űrlap kitöltésével online tudják leadni megrendeléseiket.
- Az 061/999-0664-es ügyfélszolgálati telefonszámon is leadható a megrendelés.
- A FŐKÉTÜSZ weboldaláról letölthető nyomtatvány kitöltésével és megküldésével is megrendelhető a szolgáltatás.
Területileg illetékes kéményseprők (térképes, irányítószám alapján történő keresés)
Katasztrófavédelem kapcsolódó weboldala
Törvény a kéményseprő-ipari tevékenységről (2015. évi CCXI. törvény)
Kéményseprési kisokos – Főkétüsz