Elérkezett a fűtési szezon. Odakint lehet, hogy süt még a nap, de a kabát már elkél, esténként pedig kellemetlenül áthűl a lakás. Milyen jó lenne egy kicsit begyújtani a kályhába és élvezni a tűz ropogását! Mielőtt azonban elszaladna a gyújtósért és a kosár tűzifáért, érdemes 10 percet szánni a kályhára, kandallóra, hogy minden rendben menjen idén is! Sorra vesszük, miket kell ellenőriznünk mielőtt újra begyújtanánk cserépkályhánkba, kandallónkba. Előzze meg a kellemetlenségeket!
Kezdjük a kályha tűzterénél
A szezon eleji első begyújtás előtt először is vegyük alaposan szemügyre a tűzteret. A tűztérben a hamunak mindig szürkésnek, fehérnek kell lennie. Ez jelzi, hogy az égés jó hatásfokkal történt a kályhánkban. Ha feketés, barnás a visszamaradt hamu, az még nem a világvége, de fontos visszajelzés, hogy legutolsó tüzelésünk nem volt elég jó.
-
A helyes tüzelés eredménye a szürkés-fehéres hamu
Hogyha a tűztér falán, vagy az üvegfelületeken fekete koromréteget, vagy súlyosabb esetekben csillogó foltokat látunk, az már komolyabb gondot jelez. Ez a jelenség sokszor adódik a helytelen üzemeltetésből (pl. nedves tűzifa használata), nem feltétlenül a kályha hibája. A hiba forrásának megállapításához mindenképpen konzultáljunk szakemberrel és ellenőriztessük készülékünket, valamint a kémény ellenőrzésére is szükség lehet.
Cserépkályhák
Cserépkályhák esetén a tűztér falazatának állapota is lényeges. Hogyha komolyabb repedéseket látunk a téglákon, vagy a fugák között nincs már agyag, netán kiesett, kimozdult néhány tégla, az azt jelzi, hogy a kályhánk ideje lassan lejár, érdemes átrakatni. Egy gyors tűztér javítása ugyan ideig-óráig megoldhatja a gondot, de semmi garancia nincs arra, hogy az ajtón keresztül el nem érhető járatszakaszokban nem dől ki egy cserép, vagy tégla, aminek következtében már nem fog működni a kályha. Szóval ezt a megoldást csak akkor válasszuk, ha nem ez a berendezés a fő fűtési eszközünk.
Ha a tűztér rendben van, folytassuk a szemrevételezést a cserépkályha külsejével. A legszembeötlőbb a megrepedezett fugák látványa lehet, de ez még nem feltétlenül jelez problémát. Fugázóanyagtól függően ez a jelenség hozzátartozik a kályha „életútjához”. Ami fontosabb, hogy a fugák között ne lehessen belátni a kályha belsejébe, illetve ne legyen kifüstölés a fugák mentén. Ha ilyen jeleket észlelünk mindenképpen hívjunk szakembert.
Repedt csempék, kimozgó ajtó szintén problémás lehet, ami jelentősen rontja a kályha gáztömörségét, ezáltal csökkentve annak hatásfokát.
Kandallók
Kandallók esetén lényegesen egyszerűbb a helyzet, hiszen a füst a tűztérből a füstcsövön keresztül közvetlenül a kéménybe jut. Ezt a csőszakaszt tisztán kell tartani, szezon előtt ellenőriztessük, ha szükséges, tisztíttassuk ki.
A tűztérről leírtak a itt is érvényesek, tehát az öntvényfalon ne legyen repedés, a samottal vagy vermikulittal bélelt a kandallók esetén pedig fontos a belső elemek épsége, hiszen ezek védik a szerkezet többi részét a túlmelegedéstől, deformálódástól.
A cserépkályhákkal ellentétben a kandalló külső burkolata – a hőtárolósak kivételével – nem vesz részt a hőleadásban, ettől függetlenül a repedésekre, törésekre itt is oda kell figyelni. Abban az esetben, ha a kandalló burkolatán például éghető anyag (fa párkány stb.) van rögzítve, vizsgáljuk át, nem látható-e bármilyen kormolódás vagy égés nyom rajta, illetve az éghető elemet tartó részek nem sérültek-e vagy mozdultak ki a helyükről. Ne feledjük, hogy a faanyagok nemcsak a tűzzel közvetlenül érintkezve képesek meggyulladni, hanem a folyamatos hősugárzás lassú, szinte füstmentes égést tud előidézni, ami egyszer váratlanul fellobbanhat.
Ellenőrizzük a kandallófalazat mögötti belső részeit (konvekciós terét) is a fatárolón és a felső szellőzőnyíláson keresztül. Első begyújtás előtt érdemes porszívóval kitisztítani ezeket a részeket. Ezzel nemcsak fémfelületekre ráégő por kellemetlen szagát kerülhetjük el, hanem megakadályozhatjuk, hogy a begyújtás után a felgyülemlett por a meleg levegővel együtt „jótékonyan” belepje a lakásunkat.
Ha az itt leírtakat betartjuk és megfelelő tűzifát használunk, nem lehet komolyabb gond a készülékünkkel, jöhet az első begyújtás. Ne feledjük, hogy az „Évek óta jól működik” mantra nem garantálja a biztonságunkat, inkább győződjünk meg magunk a dolgok helyes működéséről.