Most már úgy néz ki tényleg búcsút mondhatunk a nyárnak erre az évre. Lassan mindenki begyújt a kályhájába, kandallójába, ám ilyenkor jönnek a meglepetések. „Tavaly még működött! Tiszta füst az egész lakás!” Segítünk elkerülni ezeket a helyzeteket, bemutatjuk mire figyelj oda az első begyújtáskor!
A kályha / kandalló motorja a kémény
A tüzelés során keletkező füstöt a kémény hivatott elvezetni. Azonban ez nemcsak egy lyuk a háztetőn, hanem meghatározott fizikai körülmények között működik. Hasonlóan a régi dízelautókhoz, hidegen például nem indul, vagy csak nagyon nehezen. A kémény igazi a hajtóereje a nyomáskülönbség. Ha a lakásban melegebb (levegő) van, mint kint, akkor az egyúttal túlnyomást is jelent. Természetesen ez a túlnyomás nem fogja a házfalakat szétvetni és attól sem kell tartanunk, hogy hőlégballon módjára felemelkednénk bútorainkkal együtt, arra viszont bőségesen elegendő, hogy a túlnyomás a kéményen keresztül akarjon majd kiegyenlítődni.
Tehát télen nincsen gond (1.kép), szépen “magától” is kitalál a füst. A fűtési szezon viszont nem mínusz 10 fokkal indul általában, hanem sokszor szép lassan lesz egyre hidegebb napról napra. A hideg éjszakákat, csípős reggelek követik. A házfalak áthűlnek, és mire hazaérünk a munkából délután, a lakásban már csak 19-20 C fok van. Jön az ötlet: gyújtsunk be gyorsan! Azonban odakinn lehet, hogy vígan süt a nap és akár 20-21 fok is lehetséges. Szerencsésebb napokon még a szél is “bekavar” a rendszerbe. Na, ilyenkor a kémény magától nem teszi a dolgát. A levegő vagy csak áll benne, mint egy dugó (2. kép), vagy egyenesen befelé/lefelé áramlik (3.kép).
Hidegindítás
Ha netán már beállt, vagy visszafelé dolgozik a kémény két dolgot tehetünk:
- megvárjuk, amíg a hőmérséklet kint lecsökken legalább 10 fokkal a benti alá,
- előmelegítjük a kéményt
Kandallók esetén kémény előmelegítéséhez elég a tűztérben eltüzelnünk némi kartonpapírt, vagy könnyen gyulladó, száraz gyújtóst.
Hogyha cserépkályhánk van, akkor a füstjáratok huzatellenállása miatt lehet, hogy nem tudjuk így elindítani a kéményt. Ilyenkor közvetlenül kell a kéményt felmelegítenünk.
- A kémény előmelegítéséhez a kémény tisztítónyílásában egy kevés kartonpapírt vagy kis mennyiségű gyújtóst égessünk el. Ez elindítja a huzatot.
- Miután szépen felszáll már a pernye a kéményben, megkezdhetjük a tüzelést a kályhában is.
Fontos, hogy a kéményt csak akkor melegítsünk elő ilyen módon, ha az rendszeresen tisztítva van, tehát biztosan nincs benne koromlerakódás, vagy kátrányosodás. Ellenkező esetben tűzveszélyes lehet ez a művelet.
Rendszeresen használt kályhák esetében a kémény visszahűlése már nem valószínű. Az alkalmanként használt (pl. nyaralókba épített) kandallóknál azonban elképzelhető, hogy minden begyújtás előtt követnünk kell az itt leírtakat. Vegyük figyelembe az időjárási helyzet alakulását is, hiszen ősszel és tavasszal többször előfordulhat olyan helyzet, hogy a kémény nem tudja tenni a dolgát.
Hogyha megvan a száraz tűzifa, már minden rendelkezésünkre áll ahhoz, hogy élvezhessük az otthon igazi melegét!
Ugye a szezon előtti ellenőrzést már megcsináltad? 😉