Katona Endre keramikus mester, szellemi szabadfoglalkozású iparművész munkássága különösen eredeti. Galériájában nem találni olyan kályhát, amire nem csodálkozna rá laikus és szakember egyaránt. Figyelemfelkeltő formavilágát egyedileg gyártott kerámiákkal éri el.
Cikkünkben munkásságáról, szakmájáról faggattuk.
Mikor és hogyan került kapcsolatba a keramikus mesterséggel?
A kerámikusi szakmába csak úgy belecsöppentem. A rajztagozatos gimnázium elvégzése után a Herendi porcelángyárban dolgoztam, majd kisebb-nagyobb kitérők után Pesten elvégeztem egy kerámiaformázó szakközépiskolát. Ezalatt több fazekasnál, keramikusnál és főleg iparművészeknél töltöttem a gyakorlati időmet.
Kiemelném Szemereki Teréz iparművészt, nála több évig dolgoztam, tanultam, majd önálló pályára léptem.
A képzőművészeti alapnál lezsűrizték a munkáimat így bekerültem a Képcsarnok, Idea országos hálózatába (ha valaki még emlékszik rájuk). Ezalatt több egyéni és társas kiállításon is részt vettem.
Hogyan ötvözi munkái során a modern stílusú kerámiáit más irányzatokkal a funkcionalitás mentén?
A stílusom talán eklektikusnak mondható. Szeretem az íves organikus, enyhén rusztikus formákat, de minden másra is nyitott vagyok. Minden stílusból lehet szépet és kevésbé szépet is készíteni. Egyértelmű, hogy egy kályhának, akármilyen egyedi a formavilága, tökéletesen be kell töltenie a fő funkcióit. Az “egyszerűbb“ ötjáratostól az ülőrész alá bevitt járaton keresztül a pizzasütőig sok minden elképzelhető. Lehet gondolkodni a sima fatüzelésűtől, a vegyes tüzelésűn keresztül vízteres kályhán, kandallón is.
Nagyon fontos a minőségi alapanyagok készült kiegészítők ( öntöttvas ajtók, betétek ) használata.
Hogyan talált rá a kályhák világára?
Mi a legnagyobb kihívás az Ön által készített különleges formavilágú kályhák építésében?
A legnagyobb kihívás? Hát, az első skicctől a fugázásig! Természetesen mindegyik munka az én gyermekem.
Hogy zajlik az alkotás folyamata, amíg egy kályha megszületik?
A kályhácskáim készítése egy beszélgetéssel indul. A megrendelő elmondja, nagyjából mit szeretne. Ezután jön a rajzolás, perspektivikus is.
Aztán jön a kályha 1:10-es méretarányú gipsz makett elkészítése. Ha eddig minden jó, kezdődik a kályha formázása a megfelelő agyagból, és itthoni teljes összeépítése, csiszolása, még az égetés előtt. Majd mázazás égetés-mázazás égetés. Ez körülbelül 2-4 hónapos munka.
Ez után jön a helyszíni munka, maga az építés. Az építésekhez mindenképpen nyitott, profi kályhaépítő mester segítségére van szükségem, hiszen egy-egy ilyen kályha-kandalló összeállítása 7-10 napot vesz igénybe.
Mik a jövőbeni céljai, tervei a kályhakészítés és kerámia gyártás kapcsán?
Várom az új kihívásokat és mindenre nyitott vagyok, természetesen bizonyos határokon belül. Persze továbbra is készítek kisebb dísztárgyakat, és szabadidőmben számítógépes akvarell-grafikákkal is foglalkozom. De a kályhakészítés mindig külön “szerelem” marad.
Kályha válogatás Katona Endre munkáiból

“Ezen a munkán többek között a kémény burkolását szerettem (a másik oldalon fent egy pizzasütő van beépítve).” – vallja ezen alkotásáról Katona Úr.

“Ezt a munkámat egy hölgy elképzelése alapján készítettem, egyedi kovácsoltvas ajtóval.” (Katona Endre)

“Ennél a sarokkályhánál a formája mellett a kémény bekötése volt érdekes. Leginkább egy sárkányhoz hasonlít.” (Katona Endre)

“Itt a járólapok színét fel kellett egy kicsit vezetni, és fent egy nem túl szép csövet eltakarni.” – mondja a mester.
Kedves Olvasó! Megtetszett a kályhák világa, és szeretne még közelebb kerülni a mesterekhez, akik e nagyszerű építmények mögött vannak? Tekintse meg további cikkeinket is Mesterportré rovatunkban! Itt minden a kályhák születéséről szól, és arról, ami mögötte rejlik.