Ez régen sem volt másként! Izgalmas tény, hogy a funkcionalitás mellett nem csupán a kályha szépségére, hanem annak mondanivalójára is igen nagy hangsúlyt fektettek abban az időben, amikor az építészet, és a kályhaművészet virágzásnak indult.
S hogy miről meséltek a kályhák? Erről olvashat most cikkünkben. Jöjjön, kalandozzon el velünk a középkori kályhák történeteiben!

Sabján-Tibor-szemeskályha-rekonstrukciója-Szentkirály
Forrás: asonyomon.hu/szentek-profetak-es-kalyhacsempek/

Késő középkori gótikus kályhacsempe
Forrás: tudasbazis.sulinet.hu/hu/tarsadalomtudomanyok/tortenelem
Időutazás a középkori kályhák világába
A kályha akkoriban az egyik legfontosabb státusszimbólum szerepét töltötte be a családok életében. A ház azon szegletébe építették, ahol a mindennapok tevékenysége zajlott, ugyanakkor a helyiség vendégek fogadására is alkalmas volt. Míg a szegényebbek csak egyszerű szemeskályhákat engedhettek meg maguknak, a gazdagabb rétegek körében a kályha a család anyagi és társadalmi szerepét is reprezentálta. Ezt kiválóan szemlélteti, hogy a tehetősebbek körében a kályhán megjelent a címerezett kályhacsempe.

Késő középkori címeres kályhacsempe. Forrás: http://tudasbazis.sulinet.hu/hu/tarsadalomtudomanyok/tortenelem
Szimbólumok a kályhán
A kályhákon szinte mindent megjelenítettek, amit csak a család közölni akart magáról. A címerek mellett gyakran szerepeltek rajta szentképek, szent tárgyak, állatok és bibliai történetek. Ennek köszönhetően a kályha a család környezetéről, hitéletéről is árulkodott. A középkori leletek alapján fény derült arra is, hogy a hitvallás mellett a népi hiedemeknek is szorítottak helyet rajta, tudván, hogy a kályha és benne égő a tűz a tűzvész okozója is lehet. Emiatt különböző képekkel, tárgyakkal igyekeztek oltalmat nyerni a tűz okozta károk ellen. Mindezek mellett jószerivel használtak költészetből ismert szimbólumokat, például lovagokat, táncoló szerelmespárokat, bolondokat, vadászjeleneteket, mesebeli lényeket.

Csempekályha a Gyulai várból. Jól kivehető motívumokkal (szentek és keresztek, melyek a keresztény vallásra utalnak).
A képet készítette Vámosi Annamária
Egyes vélemények szerint a kályha az oktatás színtere is lehetett, hiszen a korból fennmaradt emlékek olyan építményekről tesznek tanúbizonyságot, melyekről történetek is leolvashatók voltak.
Forrás:
Sulinet tudásbázis
Örökségfigyelő blog – A középkori kályhák lehetséges funkcióiról I
Örökségfigyelő blog – A középkori kályhák lehetséges funkcióiról II.
Szentesicserépkályha
Ásónyomon
Képek forrásai:
Ásónyomon
Minden ami magyar
Sulinet tudásbázis 1.
Sulinet tudásbázis 2.
Sulinet tudásbázis 3.