A cserépkályhák dekoratív formagazdagságának csak a technológia jelenthet határokat
Az Art Deco stílusa napjainkban is nagy népszerűségnek örvend mind a lakberendezésben mind a belső terekben alkalmazott tárgy-, vagy bútortervezésben egyaránt. Könnyen variálható formavilága akár modern, akár klasszikus környezetben is jól alkalmazható. Ennek a rugalmasságnak az alapja, hogy az Art Deco eklektikus, de a kényelmet és a funkcionalitást egyaránt figyelembe vevő irányzat.

Harmath Mihály Műcsarnokban kiállított munkáival / Körülöttünk. Nemzeti Szalon 2017. Iparművészet és Tervezőművészet / Műcsarnok, 2017. május 22 – augusztus 13.
Riportunkban Harmath Mihály keramikus, formatervező beszél most munkásságáról, ahol egyszerre alkalmazza a korunk fűtési igényeit kiszolgáló legjobb technológiai megoldásokat és a design egyedi helyszínre tervezett formaalkotásának lehetőségeit.

A modern letisztult vagy eklektikus környezetbe is stílushoz illeszkedő dekorativitást hoz be egy egyedileg megtervezett cserépkályha
Mióta, és milyen területen dolgozik Ön cserépkályhákkal?
Keramikus iparművészként már 1989 óta foglalkozom cserépkályhák tervezésével és kivitelezésével a hagyomány és a modernitás jegyében.
Mi a legnagyobb kihívás ebben a szakmában? Mi a titka az Ön által készített kályháknak?
Tevékenységem alapvetően alkalmazott műfaj. A belsőépítészet és a lakberendezés által meghatározott, különböző stílusú környezetbe illő műalkotásokat kell megtervezni és megalkotni. Minden kályhát egyedileg tervezek, a helyszínhez igazítva. A kézműves kivitelezési mód rugalmas, a kísérletezés és az egyedi formázás szabadságát biztosítja számomra.
Hogyan ötvözi munkái során az Art Deco irányzatot más irányzatokkal a funkcionalitás mentén?
Munkásságomban a klasszikus polgári cserépkályháktól a modern polgári formavilágon keresztül, akár a szokatlan lehetőségek irányába is találni újszerű megoldásokat.
A klasszikus stílusú munkáimban az 1900-as évek formavilágát ötvözöm családom hagyományos csempeformáival, és ezt harmonizálom korunk belsőépítészeti környezetével. A modern letisztult formaalkotásában igyekszem tovább lépni a minimál stílus keretein, és az összhangot megtartva törekszem a dekorativitásra. Alkotásaim több, akár eltérő karakterű belsőépítészeti környezetbe is egyaránt alkalmazhatóak.
Folyamatosan keresem a határokat, ahol a hagyományos, klasszikus formavilág és a minimál, illetve az Art Deco stílus letisztult karaktere egyszerre érezhető ki a kályháimból. Ezzel korunk eklekticizmusához is igazodva kiszélesedhet munkáim alkalmazhatósága.
Mitől különlegesek a Szadai Csempekályhák?
Kézműves technológiával egyedi és újszerű lehetőségeket kísérleteztem ki, amit a sorozatgyártás szempontjaival igyekszem összhangba hozni.
Szándékom, hogy az egyedi design széles körben elérhetővé váljon. A Szadai Cserépkályhagyár igényes munkásságának köszönhetően ez napjainkra valóssággá válhat. Így munkáim nem csak formavilágukban azonosulnak az Art Deco irányzattal, hanem az ipari formatervezés is megvalósul bennük, ami lényeges eleme az Art Deconak.
Mik a jövőbeni céljai, tervei a kályhakészítés kapcsán?
Továbbra sem hagyok fel az egyedi kézműves cserépkályhák készítésével. Ám a Szadai Kályhacsempegyárral való együttműködésnek köszönhetően 2017-től lehetőség nyílik a gyorsabb kiszolgálásra, mennyiségi korlátok nélkül. Ennek köszönhetően az egyedi iparművészet modern és klasszikus formavilága új dimenziót nyit a hazai cserépkályha kínálatban.
Amennyiben felkeltettük a kedves olvasó érdeklődését, a Szadai Cserépkályhagyár bemutatkozó kisfilmjét az alábbi videóban tekintheti meg: