Ötleteket gyűjt, hová menjen a családdal kirándulni?
Engedje meg, hogy adjunk néhány ötletet az úti célra!
A kályha szerelmeseinek biztosan felcsillant a szeme már a cím olvasatán. Ez nem véletlen! Mi, a Tűzvilág – Kályha & Kandalló & Kemence Magazin szerkesztői a kályhamúzeumok látogatása mellett tesszük le voksunkat. Cikkünkben most – a teljesség igénye nélkül – bemutatunk néhány, az országban megtalálható igazán szemrevaló, és különleges gyűjteményt.
1. Kaposvár
Kaposváron Steiner József mérnök és felesége, Hófer Erzsébet kályhagyűjteménye tekinthető meg telis-tele szebbnél szebb öntöttvas kályhákkal.
A házaspár csaknem húsz éven át gyűjtötte a különféle öntöttvas tárgyakat, melynek köszönhetően a kaposvári Vaszary képtárban egy csaknem 50 darabból álló csodálatos gyűjteményben tekinthetjük meg a 19. és 20. századból fennmaradt kályhákat. Kedvcsinálóként ide kattintva egy rövid rövid videót tekinthet meg a kiállításról.
A műgyűjtő egészen véletlenül lett szerelmese az öntöttvas tárgyaknak. 1989-ben megépített műhelyét szerette volna fűtéssel ellátni, ekkor meglévő cserépkályháját elcserélte egy öntöttvas kályhára. A kapott kályha a felújítása után annyira megtetszett neki, hogy inkább vásárolt egy másikat is. Sajnos ezzel sem járt túl jól, hiszen az új darab is rendkívül szép lett, így aztán egyre csak vásárolta a kályhákat, mígnem kénytelen lett pincéjéből bemutató termet kialakítani. Később az udvarán is gyűjtögetni kezdte az öntöttvas tárgyakat, falikutakat és kereszteket. A gyűjtő házaspár halála után a gyűjteményt Kaposvár városa vásárolta fel, így ma állandó kiállításként tekinthető meg az Iparművészeti Múzeumban.
2. Győr
Győrött található a Xántus János Múzeumban egy cserépkályhatörténeti állandó kiállítás. Az egyedülálló kiállítás Fruhmann Antal győri kályhásmesternek köszönhető, aki végrendeletében műhelyét és házát a városra hagyta. Tette ezt abban a reményben, hogy ezzel az “otthon melege” kifejezést átélhetővé teszi az utókor számára is.
A kiállítás különlegessége abban rejlik, hogy a kályhásműhely eredeti állapotában tekinthető meg. A 35 darabból álló kályhagyűjteményben 200-300 éves kályhák is megtalálhatóak.
3. Gyenesdiás
Azoknak, akiknek szíve az antik kályháktól dobban, a gyenesdiási több, mint 500 darabból álló gyűjteményt mindenképp érdemes meglátogatni. A kiállítás darabjai között nem csak kályhák, hanem más korabeli használati tárgyak is megtekinthetők.
Ez a kiállítás igazi ínyencség az antik tárgyakért lelkesedőknek, hiszen a múzeumban a 17-18. századból fennmaradt fűtőberendezések mellett öntöttvas eszközök és egyéb használati tárgyak is láthatók.
4. Keszthely
A keszthelyi Festetics kastély szomszédságában lévő Kályhák háza egyedülálló módon mutatja be az odalátogatóknak a kályhás mesterség történetét.
A 70 darabból álló kiállításon kályhák és kandallók makettjei mellett a tájegység sütő- és főző eszközei, régi bútorok és használati tárgyak is megcsodálhatóak.
Egyedisége, hogy a fazekasműhelyben folyamatos munka zajlik, így szemmel kísérhetjük a cserép formázásának mesterségét, emellett exluzív betekintést nyerhetünk a csempegyártás folyamatába is. Az ott dolgozók minden kérdésre választ adnak, hogy a történelmi tudásra szomjazók még többet tudhassanak meg a kályha történetéről.
+1. Cegléd
A ceglédi kályhamúzeum Mózes József és családja gyűjteménye. Attól igazán izgalmas, hogy itt szinte minden jelentős régi kályhagyártó öntödéből (Hizsnyóviz, Kalán, Nadrág, Dolha, Munkács-Frigyesfalva, Turjaremete, Diósgyőr) láthatunk darabokat.
A csodálatra méltó öntöttvaskályha-gyűjtemény a 18-19. századból fennmaradt kályhákat sorakoztatja fel.
Ha meghoztuk a kedvét egy kis kirándulásra, ezen úti célok közül választva biztosan nagyszerű emlékekkel gazdagodhat Ön és családja is!
Forrás:
Képek: